Linia


Blog Ślubny by Katarzyna Dyngosz

Jak wybrać świadków?

Jeżeli jesteście w trakcie ślubnych przygotować to pewnie już wiecie, kogo i czego potrzebujecie, aby Wasz ślub się odbył. Jedno jest pewne – potrzebni będą świadkowie. A czy wiecie już, kto to będzie? No i jak wybrać świadków tak by tego nie żałować?

Wybór świadków to jedna z najważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć przed ślubem. Są oni niezbędni z przyczyn formalnych podczas ceremonii, ale też są to osoby, które mają za zadanie wspierać i pomagać w sprawach organizacyjnych dotyczących ślubu i wesela. Bardzo często Pary Młode proszą o pełnienie tej roli swoje rodzeństwo lub najbliższych przyjaciół. Przede wszystkim wybierzcie takie osoby, na których możecie polegać, które są dyspozycyjne czasowo i dobrze Was znają, pomogą Wam w realizacji i które zawsze będą z Wami szczere. Zwróćcie też uwagę na ich miejsce zamieszkania. Jeżeli zależy Wam na pomocy ze strony świadków, to Ci, którzy mieszkają za granicą będą zdecydowanie mniej pomocni.

Przeważnie świadkowie to kobieta i mężczyzna, ale dopuszczalne jest, aby świadkami były dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. Mówi się, że powinni być oni stanu wolnego, chociaż to tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia.

świadkowa i panna młoda
źródło: roandcoevents.com

Świadkowie wybrani? Więc pora przekazać im część obowiązków! Na co powinniście liczyć z ich strony?

Doradztwo i wsparcie. Tak jak wspominałam wcześniej – powinny to być osoby, na których możecie polegać i których możecie pytać o radę. Jeżeli chcecie, to mogą również pomagać Wam w podejmowaniu trudnych decyzji. Świadkowa – to osoba, która może towarzyszyć przyszłej Pannie Młodej w przymiarkach sukni ślubnej. Najważniejsze, aby była to osoba szczera, która powie, czy w danej sukience wyglądacie dobrze czy źle – bez sztuczności i zazdrości.

Organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego. Przede wszystkim świadkowie muszą poznać Wasze preferencje, żeby to Wam odpowiadało miejsce i rodzaj zabawy. Aby ten wieczór nie kojarzył się Wam z kiczem, tylko żeby pozostały po nim dobre wspomnienia. Do obowiązków świadków należy organizacja tego wydarzenia, zaproszenie gości oraz zapewnienie atrakcji.

Pomoc w organizacji. Oczywiście, jeżeli jej chcecie lub potrzebujecie. Nie chodzi tu o całkowite oddanie obowiązków przy kluczowych sprawach dotyczących wesela, ale przy drobiazgach, na których Wam zależy, ale niekoniecznie macie na nie czas. Na przykład przy przewożeniu dekoracji, alkoholu, ozdabianiu prezentów dla gości, rozkładaniu winietek lub wieszaniu zawieszek na alkohol. Są to również osoby bardzo potrzebne w samym dniu wesela, które na przykład będą się rozliczać z podwykonawcami tego dnia.

świadkowie
źródło: roandcoevents.com

Jak wybrać świadków – to pytanie zadaje sobie zwłaszcza Panna Młoda, gdy chodzi o wybór świadkowej. Nie da się ukryć, że to ona w dniu ślubu ma najwięcej obowiązków i musi być przygotowana na wszystko. Musi mieć przy sobie takie banalne rzeczy jak chusteczki, ale też igła, nitka, puder, pomadka, błyszczyk. Taka osoba musi być cały czas przy pannie młodej, służyć jej pomocą, ale również wsparciem emocjonalnym. Do tego dochodzi czuwanie nad welonem, bukietem, trenem. Razem ze świadkiem pomaga podczas składania życzeń.

Ale nie wolno też bagatelizować roli świadka! Pomaga przede wszystkim Panu Młodemu w przygotowaniach, dopina spinki w mankietach, poprawia muchę i jest dla niego wsparciem zanim spotka się z Panną Młodą. Odpowiada za obrączki (aby ich nie zapomnieć), alkohol (żeby nie zabrakło go przy żadnym stole), muzykę i zabawianie gości. Podczas bardzo eleganckich przyjęć zadaniem świadka jest również wygłoszenie mowy i wzniesienie toastu.

jak wybrać świadków
źródło: roandcoevents.com

Warto ze świadkami przegadać plan i harmonogram imprezy. To świadkowie powinni nad tym czuwać. Jeżeli chcecie traktować świadków bardziej jako Waszych gości, niż organizatorów i chcecie by i oni bawili się dobrze podczas całego wesela – zastanówcie się nad zatrudnieniem Wedding Plannera.

I co? Wiecie już jak wybrać świadków? A może zmieniliście koncepcję? Zapraszam do dyskusji w komentarzach! A jeżeli rozważacie zatrudnienie Wedding Plannera i chcecie wiedzieć, jakie są jego obowiązki, zapraszam do kolejnego wpisu. A jeżeli przegapiliście wpis o przygotowaniu wesela krok po kroku to zapraszam – tutaj.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.