Linia


Blog Ślubny by Katarzyna Dyngosz

Trendy 2019 – Śluby plenerowe

Śluby plenerowe: pod namiotem, nad jeziorem, na pomoście, na łące, na plaży lub w rodzinnym ogrodzie są coraz popularniejsze. W 2019 roku ten trend dalej będzie się nasilał, a to za sprawą nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 roku. Od 2015 roku ślub cywilny może być zawarty w różnych miejscach, pod warunkiem zapewnienia powagi i dostojności ceremonii. Państwo Młodzi muszą również zadbać o bezpieczeństwo.


ślub plenerowy na plaży
źródło: weddinglovely.com

Las, plaża,a może park? Jeżeli jesteście romantykami zdecydowanie warto przemyśleć kwestię miejsca Waszego ślubu! Może ono nawiązywać do Waszego pierwszego spotkania, wspólnej pasji, miejsca oświadczyn i wielu innych. Przy większości tego typu miejsc raczej nie powinniście mieć problemów z organizacją i odpowiednimi zgodami – o ile planujecie ślub cywilny.


Śluby plenerowe formalnościami nie różnią się wiele od tych zawieranych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Minimum miesiąc wcześniej należy zgłosić chęć wzięcia ślubu, a przynajmniej na dwa tygodnie przed wybraną datą wskazać dwójkę pełnoletnich świadków. Główną różnicę stanowi dodatkowa płata: w Urzędzie Stanu Cywilnego wynosi ona 84 złote, a poza Urzędem to dodatkowe 1000 złotych. Dodatkowo Państwo Młodzi zobowiązani są do zapewnienia urzędnikowi transportu w obie strony oraz przygotowania w miejscu ceremonii stołu, krzeseł, zadaszenia lub altany. Nie można również zapomnieć o postawieniu w widocznym miejscu godła Polski.


śluby plenerowe przy wodospadzie
źródło: deerpearlflowers.com

Trudności zaczynają się pojawiać, kiedy chcemy w plenerze wziąć ślub kościelny lub konkordatowy. Według prawa kanonicznego, ślub kościelny nie może odbyć się w miejscu, które nie jest uświęcone. Państwo Młodzi mogą napisać specjalną prośbę do biskupa, a na odpowiedź mogą czekać nawet rok. Oczywiście nie ma gwarancji, że odpowiedź będzie pozytywna. W tym wypadku warto znaleźć małą kapliczkę w okolicy miejsca, na którym Wam zależy.


śluby plenerowe nad wodą
źródło: theweddingscoop.com

Kiedy formalności są już załatwione pora zająć się wyglądem miejsca ceremonii. Na pewno zależy Wam na tym, aby każdy z gości był zachwycony i na długo zapamiętał tę uroczystość. Pora zadbać o detale. Samo miejsce może być już na tyle piękne, że nie będzie potrzebować wielu ozdób. Kwiaty, ławki, krzesła, odpowiednie oświetlenie. Tymi, i wieloma innymi rzeczami najlepiej zajmą się osoby, które specjalizują się w uroczystościach pod gołym niebem. Weźcie pod uwagę, że pogoda jest nieprzewidywalna, więc namiot to najbezpieczniejsza opcja zarówno dla Was, jak i dla Waszych gości.


Część sal weselnych jest w stanie zapewnić Wam również miejsce na ceremonię ślubną w pakiecie. Jest to jedna z najwygodniejszych opcji: jest to łatwiejszy transport i pewność, że nad wszystkim panują osoby, które już nieraz podejmowały się takich zadań. Jeśli jednak planujecie ślub w miejscu, w którym na co dzień nie odbywają się takie imprezy, najpierw musicie uzgodnić to z właścicielem i otrzymać jego zgodę.


śluby plenerowe
źródło: kenthu.xyz

Pamiętajcie również o komforcie gości! Już przy wręczaniu zaproszeń poinformujcie ich, w jakich warunkach odbędzie się ślub, aby nie byli zaskoczeni i mogli odpowiednio dobrać swoje stroje. Koce przydadzą się nawet latem, bo nocą potrafi być naprawdę zimno. Ślub w plenerze może dać Wam też wiele możliwości różnego rodzaju atrakcji dla gości, takich jak wypuszczanie motyli.


Co myślicie na temat ślubów plenerowych? Jesteście za czy przeciw? Czy sami zdecydowalibyście się na taką ceremonię? A może braliście już w takiej udział? Dajcie znać w komentarzach!
Zapraszam na pozostałe wpisy z serii Trendów 2019.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.