Linia


Blog Ślubny by Katarzyna Dyngosz

Wróżby Miłosne

To już tradycja: Andrzejki = wróżby. W końcu, kto z nas chciałby czekać, by poznać swoją przyszłość?
Kiedyś wróżby miłosne były brane śmiertelnie poważnie, bo dotyczyły najważniejszej sytuacji w życiu, czyli czy znajdzie się męża! Jednak, rozróżnienie było takie, że Panowie wróżyli sobie w wigilię Katarzynek, czyli 24 listopada. Modlili się do świętej Katarzyny, żeby im „cnotliwą pannę przydzieliła”. Taką, co będzie się zajmować domem, dziećmi i będzie wierna. Dziewczyny z kolei pragnęły dostać przystojniaka za męża, który w dodatku nie będzie biedny, więc w wigilię świętego Andrzeja prosiły los, żeby tego męża poznać już wcześniej. Wiadomo, kobieta to istota bardzo ciekawska, bardzo chcąca wiedzieć, co będzie za chwilę, dlatego z czasem Andrzejki wyparły Katarzynki. Katarzynki generalnie nie są już obchodzone – Panowie przerzucili się na Andrzejki razem z Paniami i wróżymy sobie wszyscy.


wróżby miłosne

Wróżby Andrzejkowe to tradycja. Kiedyś, do tych wróżb podchodzono bardzo poważnie, teraz się już trochę tym bawimy. Te wróżby to trochę tak, jak rzucanie bukietu czy welonu na weselu. Panna, która go wyjdzie pierwsza za mąż.
Musimy jednak uważać, bo mówi się, że życzenie nieopatrznie wypowiedziane w Andrzejki jest bardzo silne.
Poniżej przedstawione wróżby miłosne mogą być świetną zabawą dla Was i Waszych przyjaciół!


Lanie wosku

Nie zawsze wróżono woskiem. Najpierw wykorzystywano do tego celu rozgrzany ołów wlewany do wody. Było to o tyle fajne, że wróżba była trwała. Można było ją trzymać przy sobie cały rok i sprawdzać czy ona rzeczywiście funkcjonuje.
Wosk lejemy zawsze przez dziurkę od klucza – to jest bardzo ważne, bo wtedy przyszłość nam się odsłoni i niejako ja otworzymy. Ciepły wosk lejemy do zimnej wody, a następnie dajemy wróżbie zastygnąć. Pamiętajmy, że tych wróżb nie powtarzamy – na tym to polega! Trzeba też uważać na pytania, jakie się stawia, bo być może uzyskamy odpowiedź, której nie chcielibyśmy znać. Po zastygnięciu musimy rzucić na ścianę cień tej wróżby za pomocą świecy. W cieniach na ścianie szukano kształtów, który miał być odpowiedzią na to, co będzie się działo z nami w przyszłości.Kubeczki z przedmiotami

Pora na specjalną wróżbę z kubkami. Pod czterema kubkami odwróconymi spodem do góry mamy schowane: obrączkę, listek, pieniążek oraz pozostawiony jeden pusty. Obrączka – miłość i ślub, listek – szczęście, pieniądze – bogactwo, pusty kubek – oznacza, że nic się dziać nie będzie w najbliższym roku. Cała zabawa polega na przemieszaniu kubeczków i wybraniu przez Pannę jednego z nich. Istnieje bardzo wiele modyfikacji tej zabawy, bo kubeczków może być jeszcze więcej z innymi przedmiotami. Ale najważniejsza jest koncepcja!


Rzucanie drewna

Dawniej, Panny z koszyka wyrzucały małe drewienka na podpałkę – tyle ile zmieści się w ręce. Rzucały na podłogę, a potem liczyły. Jeśli tych drewienek było parzyście, wtedy wszystko wskazywało na to, że w tym roku ta Panna wyjdzie za mąż. Jeśli liczba była nieparzysta, niestety, rok był dla Panny bezślubny.Ustawianie butów

Kolejną wróżbą jest przekładanie butów. W domach Panie ustawiają buty jeden za drugim. Cała zabawa polega na tym, żeby ustawiać te buty w kierunku drzwi. Której but pierwszy przekroczy próg, ta pierwsza wyjdzie za mąż!


A jakie wróżby Wy znacie? Czy planujecie podobne zabawy na Andrzejki? Z pewnością będzie to świetna rozrywka dla Was i Waszych przyjaciół! Zapraszam też do wpisu z pomysłami na pyszne koktajle, nie tylko na wesele!
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.