Linia


Blog Ślubny by Katarzyna Dyngosz

Wedding Planner – Zadania i Obowiązki

Jeżeli przeczytaliście już wpis, jak przygotować ślub krok po kroku, to wiecie jak wiele pracy jeszcze przed Wami. Jeśli czujecie, że nie jest to coś, z czym dacie sobie radę, tak jak byście chcieli, to może warto zatrudnić Konsultanta Ślubnego, inaczej znanego jako Wedding Planner.

Zatrudnienie specjalisty, który obraca się w branży ślubnej od jakiegoś czasu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które dużo pracują. Nie każdy po powrocie z pracy ma ochotę zabierać się za organizację ogromnego wydarzenia, jakim jest ślub i wesele. W takim wypadku przekazanie części odpowiedzialności zawodowcom może okazać się strzałem w dziesiątkę!


źródło: rockmywedding.co.uk

Wiele Par Młodych w pierwszym momencie, gdy słyszy o Konsultancie Ślubnym, myśli że to pewnego rodzaju fanaberia. W końcu inni jakoś sobie dali radę, prawda? Ale pomyślcie – czy były to takie wesela o jakim Wy marzycie? Być może wiele rzeczy było niedogranych? Coś nie pasowało, a Para Młoda w ogóle nie cieszyła się swoim dniem w natłoku obowiązków. Więc jak to jest z tym Konsultantem? Czy to aby na pewno tylko niepotrzebny wydatek?

Konsultant ślubny wiąże się oczywiście z dodatkowym kosztem, ale dzięki niemu podczas przygotowań można sporo zaoszczędzić. Wedding Planner ma za zadanie odciążyć Was od części ślubnych zadań. Jeżeli będziecie chcieli jedynie zadbać o swój wygląd, a resztę oddać w jego ręce – to jak najbardziej jest to możliwe! O co można poprosić konsultanta ślubnego?

1. Przejrzenie i podpisanie umów z podwykonawcami – w końcu jest to osoba, która nie jedną taką umowę już podpisała i wie na co zwrócić szczególną uwagę. Często też są w stanie negocjować ceny lub dodatkowe usługi.

2. Świeże spojrzenie – często to osoba z zewnątrz jest w stanie obiektywnie powiedzieć, z czego być może zrezygnować, a o co warto szczególnie zadbać. Nie jesteście przekonani, czy dany element wystroju nie jest zbyt kiczowaty? Osoba z branży, która zna wszystkie najnowsze trendy ślubne z pewnością Wam podpowie i doda od siebie zupełnie nowe pomysły.

3. Koordynacja dnia ślubu – Konsultant od samego rana dba, aby wszyscy podwykonawcy wywiązali się ze swoich obowiązków. Pilnuje, aby wszystko na sali zgadzało się z Waszymi prośbami. Dzięki temu jesteście w stanie swobodnie cieszyć się uroczystością i odciążyć siebie, oraz najbliższych, od zamartwiania się formalnościami. Jeżeli takie jest życzenie Pary Młodej, Wedding Planner może również rozliczać się z poszczególnymi usługodawcami. W dniu ślubu zazwyczaj zaczynają na sali, bo tam są bardziej potrzebni: rozkładają winietki, podziękowania dla gości (prezenciki), drobne dekoracje. Następnie jadą na miejsce ceremonii i poznają gości – mówią gdzie będą składane życzenia oraz, jak będzie wszystko po kolei przebiegało.

4. Znalezienie odpowiedniego miejsca i usługodawców – Na podstawie opisu, czego oczekujecie, Konsultant zrobi wstępną selekcję miejsc i wyśle Wam do rozważenia te, które najbardziej wpisują się w Waszą estetykę.

5. Opracowanie i pilnowanie budżetu – w ślubnej gorączce bardzo łatwo stracić panowanie nad pieniędzmi i niejednokrotnie Pary przekraczają wyznaczone wcześniej granice. Konsultanci, po wysłuchaniu Pary opracowuję wstępne kosztorysy i proponują realne rozwiązania.

6. Ułożenie planu przygotować/harmonogramu dnia ślubu – czasami nie trzeba korzystać z usług Wedding Plannera kompleksowo. Wystarczy zwykła rozmowa i konsultacja. Podpowie każdej Parze indywidualnie, jak po kolei realizować kolejne etapy przygotowań lub jak powinien wyglądać dzień Waszego ślubu godzina po godzinie.

7. Organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego – dokładnie tak! Jeżeli Wasi świadkowie mieszkają daleko, albo nie są mają czasu na tego typu przygotowania, Konsultant Ślubny wszystko zorganizuje. Dodatkowo, będzie to dokładnie taki wieczór, o jakim marzycie!


wedding planner, sala weselna
źródło: rockmywedding.co.uk

Zatrudnienie Konsultanta Ślubnego jest też świetną opcją dla osób, które chcą swój ślub wyprawić szybko, ale o niczym nie zapomnieć. Jeżeli organizujecie wszystko sami, potrzebujecie czasu, aby w tą branżę wejść, poznać trendy, firmy, opcje… Konsultant ma z tym styczność na co dzień, więc w szybki i łatwy sposób przedstawi Wam cały plan ślubnych przygotowań i w czym możecie wybierać.

Ile kosztuje taka usługa? Wiele usług wycenianych jest indywidualnie. Zazwyczaj Konsultanci obliczają swoje wynagrodzenie na dwa sposoby: stała stawka albo pewien procent od Waszego budżetu ślubnego. Wedding Plannerka nie jest dużym wydatkiem, a zajmie się nie tylko kompleksową organizacją przyjęcia, ale też minimalizacją jego kosztów. Jak znaleźć idealnego Konsultanta? Jeżeli ktoś z Waszych znajomych korzystał z takich usług i był zadowolony, warto wybrać kogoś już sprawdzonego. Inną opcją jest szukanie w Internecie – zarówno bezpośrednio przez strony internetowe, jak i dzięki różnego rodzaju grupom ślubnym i forom. Branża ślubna rozwija się wyjątkowo szybko i z roku na rok przybywa kolejnych usługodawców, dzięki czemu zatrudnienie Konsultanta nie jest już tylko dla wybranych.

Przed zatrudnieniem konsultanta upewnijcie się, czy Wasze poczucie estetyki się pokrywa. Jeżeli jest to możliwe przejrzyjcie zdjęcia poprzednich realizacji. Sprawdźcie ceny jego usług i co zawiera się w poszczególnych pakietach, porównajcie je z konkurencją. Jeśli planujecie wesele w plenerze lub na wyjeździe upewnijcie się, czy dany Wedding Planner się tego podejmie i o ile wzrośnie koszt takiej usługi.

Podpiszcie umowę z Konsultantem z wyszczególnionymi kwestiami, którymi ma się zająć. Zwróćcie uwagę na to, czy nie ma błędów przede wszystkim w kwestii daty i miejsca ślubu oraz czy zapisana jest w oczywisty sposób kwestia wynagrodzenia. Sprawdźcie również, czy w umowie poruszona jest kwestia rezygnacji z usługi i czy wiąże się ona z dodatkowymi kosztami.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości odnośnie zadań Konsultanta Ślubnego. Dajcie znać, czy korzystaliście, albo macie zamiar skorzystać z jego usług. Napiszcie też, co myślicie o tym niedawno powstałym zawodzie!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.