Linia


Blog Ślubny by Katarzyna Dyngosz

Zaproszenia ślubne – co trzeba o nich wiedzieć?

Ślub ślubem, ale żeby w ogóle mógł się odbyć – trzeba jakoś zaprosić gości. Wydawać by się mogło, że zaproszenia ślubne to małe, niepozorne kawałki papieru. Odpowiadają na pytania: kto, gdzie i kiedy – ale tak naprawdę zdradzają znacznie więcej. Poniżej znajdziecie masę rad, które możecie wziąć pod uwagę podczas wyboru zaproszeń na Wasz Wielki Dzień.

Kiedy zacząć rozglądać się za odpowiednimi zaproszeniami? Przynajmniej 3 miesiące wcześniej. Samo przygotowanie zaproszeń w większości przypadków może potrwać około miesiąca. A 2 miesiące przed ślubem to już zdecydowanie ostatnia chwila na rozdanie ich gościom. Jeżeli możecie – zabierzcie się za to wcześniej, aby móc na spokojnie przejrzeć różne oferty oraz zamówić próbki.

zaproszenia ślubne, decoris.pl
źródło: decoris.pl

Zaproszenia ślubne to również pierwszy kontakt gościa z Waszą uroczystością. Warto więc zająć się jego odpowiednim wyglądem – dopasować je do klimatu Waszego przyjęcia, motywu przewodniego oraz do Waszego charakteru. Zaproszeń do wyboru jest całe mnóstwo – to wręcz ogrom możliwości. Jedyne ograniczenia? Budżet i Wasza wyobraźnia!

Przygotowanie zaproszenia samodzielnie jest dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem. Wręcz idealnym dla tych z Was, którzy lubią robótki ręczne i dobrze radzą sobie z artystycznymi rzeczami.
W takim wypadku przygotowane przez Was zaproszenia wcale nie muszą być identyczne – każdy z gości może dostać troszkę coś innego. Jest w tym pełno uroku!

zaproszenia ślubne, decoris
źródło: decoris.pl

W Internecie znajdziecie pełno kreatorów, które pomogą Wam w samodzielnym zaprojektowaniu Waszych zaproszeń. Ich tworzenie może być dla Was świetną zabawą, szczególnie jeśli lubicie dać upust Waszej kreatywności.
Możecie wybierać z gotowych szablonów, zmieniać kolory, czcionkę, układ treści, dodawać grafikę lub swoje zdjęcia – warto popróbować. A jeśli nie będziecie zdecydowani, zamówcie próbki.

decoris, zaproszenia
źródło: decoris.pl

Gdzie zamówić zaproszenia? Do wyboru mamy gotowe zaproszenia, na przykład z Allegro lub sklepu typu Empik, oraz projektowane i przygotowywane przez wyspecjalizowane większe i mniejsze firmy. Na co się więc zdecydować?
Jeżeli szukacie rozwiązań wyjątkowo budżetowych – przyjrzyjcie się opcji dostępnej na Allegro. Znaleźć tam już można zaproszenia za mniej niż 1 zł/szt. W tej sytuacji nie polecam wybierania gotowych zaproszeń dostępnych w Empiku – będą one świetnym wyborem, jeżeli macie naprawdę mało czasu i musicie mieć zaproszenia natychmiast. Bo na przykład zamówiliście za mało, o kimś zapomnieliście lub w druku Waszych zaproszeń był błąd i musicie szybko coś wymyślić. Wydawać by się mogło, że to przecież tanie rozwiązanie – a jednak niekoniecznie! Takie zaproszenia to koszt około 3-5 zł/szt. W tej cenie możemy mieć już mnóstwo innych możliwości. Warto więc zostawić to jako opcję awaryjną.
Ceny w wyspecjalizowanych firmach tworzących przepiękne zaproszenia zaczynają się już od 2,50-3 zł za sztukę. Oczywiście, znajdą się również i takie, których ceny sięgną 15 zł/szt – ale ich wygląd może powalić na kolana!

źródło: decoris.pl

Czemu ceny tak drastycznie się różnią? Czy cenę podbija tylko to, że zaproszenia ślubne kupujemy w firmie, która tym się zajmuje?
Kluczową sprawą jest gramatura papieru, czyli jego twardość. Wiadomo, można znaleźć zaproszenie i za złotówkę, ale może być to po prostu zwykły papier ksero – który z łatwością będzie się zaginał i uszkadzał. Dlatego ważne w tym wypadku jest zamawianie próbek! Dodatkowo koperta – też można je znaleźć od złotówki – ale często przy założeniu, że musicie kupić minimum 50 sztuk – co nie uda się przy małych przyjęciach. Gotowe wzory też będą zdecydowanie tańsze, bo gdy chcecie coś spersonalizować, dodać coś od siebie, to zazwyczaj wymaga to pracy grafika, a to jest równoznaczne z wyższą ceną. Są również warianty kilku-lub-jedno kartkowe, składane, złocone, posrebrzane, przewiązane wstążką, sznureczkiem. Na całość składa się cała cena.

zaproszenia ślubne, decoris
źródło: decoris.pl

Jakie są zalety wyboru małej, często jednoosobowej firmy? Bardzo często nie mają one minimalnej liczby zaproszeń jaką podejmą się wykonać. W dodatku, jeżeli decydujecie się na to, aby wybrana firma zaprojektowała wzór specjalnie dla Was, warto zrobić tych zaproszeń więcej i dobrać do nich od razu winietki, zawieszki na alkohol oraz resztę papeterii – tak, by wszystko ze sobą współgrało. W takim wypadku spokojnie można liczyć na obniżenie ceny.
A co jeżeli zamówicie 150 zaproszeń i okaże się, że zapomnieliście o kilku, 3-4 osobach? Na Allegro marne szanse, że w tak niewielkiej ilości uda Wam się zamówić zaproszenia – albo uda, ale za jaką cenę? (Wtedy pozostaje zawsze opcja z kupieniem gotowych w markecie). A w mniejszych firmach, nie powinno być z tym problemów.
Więc może nie warto ryzykować? No i zobaczycie, co będziecie zamawiać na własne oczy.
A co, gdy na gotowym zaproszeniu znajdziemy błąd? No cóż, na Allegro będziemy mogli mieć z tym problem. Osoby samodzielnie wykonujące zaproszenia są w stanie wyłapać taki problem jeszcze zanim zaproszenia zaczną się drukować. A nawet, gdyby już doszło do tego błędu, bo w końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, można iść na kompromisy. My nie chcemy w końcu płacić drugiej takiej sumy, a firma nie chce robić sobie w ten sposób złej reklamy. W końcu jest to wizytówka ich pracy!

zaproszenia ślubne, kartalia
źródło: kartalia.pl

Odmiany nazwisk na zaproszeniach – odmieniać czy nie? Obie formułki w zaproszeniach są dozwolone, tu już wszystko zależy od nas. Jeżeli zdecydujecie się na odmianę nazwisk, to Wy musicie wiedzieć jak je poprawnie odmienić- to Wy znacie najlepiej swoich gości. Dużo osób decyduje się jednak na formułę, gdzie nie trzeba nic zmieniać, aby samemu nie głowić się nad nazwiskami niektórych z gości.
Teraz skupmy się na treści. Jak wszystko wypisać zgodnie z Savoir-vivre? Przede wszystkim zaproszenia ślubne powinny zawierać imiona i nazwiska gości – najbardziej elegancką formą jest wypisanie ich ręcznie (ale tylko w momencie, w którym wypisujemy je naprawdę ładnie). Imię i nazwisko kobiety powinno zawsze pojawiać się przed imieniem i nazwiskiem mężczyzny. Jeżeli noszą jedno nazwisko, to oczywiście po prostu samo imię kobiety powinno być pierwsze. Imiona dzieci umieszczamy po rodzicach lub dodajemy dopisek „Wraz z dziećmi”.
I co z osobami towarzyszącymi, których nie znamy? W zaproszeniu wystarczy, że napiszemy imię i nazwisko gości „wraz z osobą towarzyszącą”. Gdy wybrany gość będzie potwierdzał swoją obecność warto jednak zapytać o personalia jego/jej towarzysza, by mogło być one napisane na winietce.
„Wraz z rodzicami” – dopisać to czy nie? Jeżeli nie macie ochoty na tego typu dopisek, a dodatkowo sami finansujecie Wasze wesele, to naprawdę nie musicie tego pisać. W końcu jesteście dorośli! Natomiast, gdy rodzice znacząco finansują Wasze przyjęcie – obgadajcie to z nimi – po co kłótnie przed ślubem?

źródło: kartalia.pl

RSVP – czyli prośba o odpowiedź na zaproszenie – można napisać ją po polsku, aby mieć pewność, że goście zrozumieją. Podajcie też numer telefonu, na który można dzwonić, aby potwierdzić obecność. A co z gośćmi, którzy nie uszanowali naszej prośby z potwierdzeniem, bo na przykład zapomnieli? Dajcie im kilka dni więcej – jeżeli w dalszym ciągu nie będzie od nich odzewu, zadzwońcie sami.

kartalia, zaproszenie bilet
źródło: kartalia.pl

Informacja o prezentach – wierszyki to nie najlepszy pomysł. Troszkę nie ładnie jest oczekiwać prezentów od swoich gości i sugerować im, co byście zamiast nich woleli. Nieco subtelniejszą formą takiej informacji są małe ikonki, na przykład przekreślonych kwiatów i „polubionego” wina. W ramach prezentu ślubnego pięknym gestem każdej pary może być informacja o wpłaceniu drobnej sumy na wybrany cel charytatywny.

Wszystko wybrane? To pora zamawiać i wysyłać Wasze zaproszenia ślubne! No właśnie – wręczyć osobiście czy wysłać pocztą? Dla najbliższych muszą być wręczane osobiście, umów spotkanie telefonicznie i jedź z odwiedzinami! Wiadomo, że sytuacje są różne – brak czasu, albo odległość – w takich wypadkach zaproszenia można wysłać pocztą, ale nigdy nie róbcie tego mailem, a co gorsza smsem!

zaproszenia ślubne
źródło: decoris.pl

Pamiętajcie też, aby nie pomylić się w liczbie zaproszeń jaką potrzebujecie. Bo z jednej strony potrzebujecie zaproszeń dla osób, któe będą uczestniczyć zarówno w ślubie, jak i weselu oraz dla tych, które zostaną zaproszone jedynie do kościoła. Zawsze doliczcie około 10% więcej zaproszeń, na wypadek pomyłki lub jeżeli o kimś zapomnicie!

A co z innymi, bardziej oryginalnymi formami zaproszeń? Na przykład film albo strona internetowa? Na pewno zaskoczą Waszych gości i warto to rozważyć – jednak te papierowe to klasyka i chyba nigdy nie wyjdą z mody!

Mam nadzieję, że ten tekst ułatwi Wam jakoś przejście przez proces wyboru i zamawiania zaproszeń. Dajcie znać, czy jest coś czego nie poruszyłam w tym tekście?
Zapraszam Was również do przeczytania o tym, jak zorganizować cały ślub Krok po Kroku!2 thoughts on “Zaproszenia ślubne – co trzeba o nich wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.